Íme három egészséges recept, ami az egész család kedvence lehet. És ne feledd, gondolj arra miközben elkészíted és főleg, miközben falatoztok, hogy csupa olyan finomság kerül a szervezetünkbe, ami gyógyítja a májat.
JAPÁNSÜTŐTÖK-KRÉMLEVES
2–4 adag
Ez a leves olyan, mint egy levestálba zárt ölelés. A japán sütőtök tápláló, gazdag íze gyönyörűen párosul a fokhagyma, a hagyma és a curry melegével. Sokáig eláll, és fagyasztani is kiválóan lehet, ezért azonnal kéznél lesz a laktató finomság, amikor csak szükséged van rá.
1 közepes japán sütőtök (lásd a Tippeket)
3 csésze zöldségleves (lásd a Tippeket)
1 csésze hagyma felkockázva
4 gerezd fokhagyma felaprítva
1 teáskanál currypor
½ teáskanál tengeri só
½ lime leve
¼ teáskanál pirospaprika-pehely (elhagyható)
Forralj fel egy nagy lábas vizet, és helyezd bele az egész sütőtököt szárastól, mindenestől. Forrald 10 percig, és félidőben fordítsd meg. Tíz perc elteltével óvatosan vedd ki a vízből, és tedd félre száradni.
Amikor eléggé lehűlt, hogy kezelhető legyen, hámozd meg, vágd félbe és magozd ki. Kockázd fel; körülbelül 4 csészényi adagot kapsz.
Tedd a felkockázott sütőtököt egy fazékba a zöldséglevessel, a felkockázott hagymával, a fokhagymagerezdekkel, a curryporral, a tengeri sóval és a lime levével. Forrald fel a levest, majd vedd vissza takaréklángra. Gyakran keverd meg.
Kis lángon főzd még 15-20 percig, vagy amíg a sütőtök teljesen megfő.
Öntsd a fazék tartalmát turmixgépbe, és először kis fokozaton kezdd el összeturmixolni. Néha vedd le a mixer tetejét, hogy eltávozhasson a gőz.
Tálald melegen, és ha úgy tetszik, díszítheted pirospaprika-pehellyel.
TIPPEK
Készítsd el a saját zöldséglevesedet a 368. oldalon található Egészséges májműködés zöldségleves alapján. Vagy a helyi élelmiszerboltban is kereshetsz alacsony nátriumtartalmú zöldséglevest (ellenőrizd, hogy ne tartalmazzon canola olajat, citromsavat, természetes ízesítőket vagy más rejtve becsempészett adalékanyagokat). Ha megszorulsz, vízzel is helyettesítheted.
Ha a környékeden nem kapható japán sütőtök, használj bármilyen más fajtájú sütőtököt, de akár az édesburgonya is megteszi. Bármilyen változatot választasz, körülbelül 6 csészényire lesz szükséged.
CSICSERIBORSÓ QUICHE
6–8 adag
Ez a csicseriborsó quiche jól szállítható és kiválóan hűthető. Készíts egyet vasárnap, és a hét többi napjára már kész is a szuper reggeli vagy ebéd. Önmagában is nagyon finom, de gyógy- vagy fűszernövényes paradicsomszósszal is feldobhatod, például az Egészséges májműködés könyv 400. oldalon található ratatouille-hoz ajánlott paradicsomszósszal.
4 csésze kis brokkolivirág
4 csésze félbevágott cseresznye- vagy koktélparadicsom
4 csésze vöröshagyma felkockázva
8 gerezd fokhagyma a héjával
2 csésze víz
3 csésze csicseriborsóliszt
2 evőkanál friss citromlé
2 teáskanál szárnyas fűszer
2 teáskanál tengeri só
Melegítsd elő a sütőt 200 °C-ra.
Terítsd szét a brokkoli virágokat, a paradicsomot, a hagymát és a fokhagymagerezdeket két sütőpapírral letakart sütőlapram és süsd 15-20 percig, vagy amíg meg nem puhulnak.
Hámozd meg az immár sült fokhagymagerezdeket (óvatosan, nehogy megégesd az ujjad!), majd a vízzel együtt tedd be őket a turmixgépbe. Öntsd hozzá a csicseriborsólisztet, a citromlevet, a szárnyas fűszert és a tengeri sót, majd addig keverd az alapanyagokat, amíg sima tésztát nem kapsz.
Öntsd át a tésztát egy nagy keverőtálba, és keverd bele a sült zöldségeket.
Helyezd a mixet egy sütőpapírral kibélelt quiche formába vagy más sütőformába. Ha úgy tetszik, a quiche-tésztát hagyományos, 12 muffinos sütőformába is öntheted, és egyéni mini quiche-eket is készíthetsz.
Süsd 30-35 percig, félidőben nyisd ki a sütőt, hogy kiengedd a gőzt. Akkor kész a quiche, amikor a teteje szépen megbarnult, és a közepébe szúrt villát tisztán húzod ki.
Vedd ki a sütőből, és tálalás előtt hagyd lehűlni.
TIPP
Ez a quiche jól fagyasztható, így bármikor kéznél van, csak elő kell kapni a hűtőből. Fagyasztás előtt szedd le róla a sütőpapírt.
EGÉSZSÉGES MÁJMŰKÖDÉS SALÁTA
1-2 adag
Ez a két saláta bővelkedik a májadat éltető gyógyhatásokban. Kiváló választás, ha könnyebb ételre vágysz és a főtt fogásokat is remekül kiegészítik, például az Egészséges májműködés 3:6:9 párolt zöldségeit. Az Egészséges májműködés c. könyv bármelyik májgyógyító ételével egyénivé varázsolhatod a salátád, így soha nem unod meg. Ha kipróbálod a zsírmentes „narancsecetöntetet”, akkor biztosan a konyhád állandó nyersanyaga lesz. Ízgazdag, édes és bárki számára megfelelő.
A változat
3 csésze paradicsom felkockázva
1 uborka felszeletelve
1 csésze zeller felkockázva
1 csésze koriander felkockázva (elhagyható)
½ csésze petrezselyem felaprítva (elhagyható)
½ csésze mogyoróhagyma (elhagyható)
8 csésze tetszőleges zöld-leveles zöldség mix (spenót, rukkola, vajsaláta stb.)
1 citrom, lime vagy narancs leve
B változat
2 csésze vékonyra szeletelt lila káposzta
1 csésze sárgarépa felkockázva
1 csésze spárga felaprítva
1 csésze retek felaprítva
2 csésze alma felkockázva
½ csésze koriander felaprítva
8 csésze tetszőleges zöld leveles zöldség (spenót, rukkola, vajsaláta stb.)
1 citrom, lime vagy narancs leve
Választható „narancsecetöntet”
1 csésze narancslé
1 gerezd fokhagyma
1 evőkanál nyers méz
¼ csésze víz
1/8 csésze tengeri só (elhagyható)
1/8 csésze cayenne bors (elhagyható)
Helyezd a választott zöldségeket és a zöld leveles zöldeket egy tálba, majd keverd össze őket, hogy egy vegyes salátaalapot kapj.
Csepegtesd a levelekre a friss citrom-, lime- vagy narancslevet. Vagy ha úgy tetszik, készítsd el a „narancsecetöntetet”. Ehhez turmixold simára az összes hozzávalót.
Ha megosztod valakivel, vagy félretennél későbbre, öntsd át a saláta felét egy másik tálba. Jó étvágyat!
Forrás: Egészséges májműködés