A méhészeti termékek közül a legismertebb a méz és a propolisz. De nézzük csak, hogy a virágpor fogyasztása miért lehet előnyös egészségünk szempontjából?

A nyers virágport mindenütt úgy emlegetik a világon, mint az 5 legjobb szuperélelmiszer egyike. Tökéletes táplálék, mely tartalmazza mind a 22 aminosavat, melyből az emberi szervezet felépül. Ezenkívül gazdag ásványi anyagokban: réz, vas, kén, kálium, mangán, cink, króm, nikkel, szelén, foszfor, szilícium stb. és vitaminokban: A provitamin, B1, B2, B6, C, G, H, P, E, folsav, nikkel stb. Elég egy egészen kis mennyiség belőle,: ha rendszeresen fogyasztjuk hatásos lehet allergia ellen, kiváló immunerősítő, sportolóknak pedig igazi csodaszer: fokozhatja az izomműködést és –regenerálódást, javíthatja az erőnlétet, az állóképességet és jótékonyan hathat a szívműködésre. Kutatások alapján ma már bizonyított, hogy a virágpor annyi aminosavat tartalmaz, mint ½ kg marhahús vagy 7 db tojás. Két csapott kiskanál (30 g) virágpor fedezi a felnőtt emberi szervezet napi aminosav-szükségletét.

Gyógyhatásai

Az őszi-téli hónapokra érdemes már most felkészíteni immunrendszerünket, melyre bevethetjük a virágport is. Ez az édeskés ízű szuperélelmiszer több szinten támogatja az immunrendszert: jótékonyan hat a májra és a bélflórára, ennek köszönhetően elősegítheti más élelmiszerekben található hasznos tápanyagok nagyobb mennyiségű felszívódását. Rendszeres fogyasztásával fokozható az immunerő, ellenállóbbak lehetünk a különböző baktériumokkal, vírusokkal szemben.

Hihetetlenül magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően fontos szerepet játszhat számos betegség megelőzésében, valamint hozzájárulhatnak az oxidációs károsodások csökkentéséhez. Fáradtság, gyengeség, álmatlanság ellen is érdemes bevetnünk a nyers virágport. Több mint 100 összetevőjének köszönhetően hasznos, könnyen felszívódó tápanyagokkal tölti fel szervezetünket, melyek segítségével energikusabbak, kiegyensúlyozottabbak lehetünk. Francis Hubber német természettudós szerint a virágpor „a legjobb testépítőszer az egész Földön!”. Sportoláshoz is kiváló lehet, segíthet fokozni a szervezet energiaszintjét, növelve a kitartást és az állóképességet.

Jótékony hatása a szépségápolásban is ismert

A virágport már az ókorban is öregedésgátlónak tartották, kiváló ránckisimító hatása miatt. Gazdag tápanyagtartalma segíthet regenerálni és hidratálni bőrünket. A sárgás színű méhészeti termék a mézhez hasonlóan rengeteg olyan hatóanyagot tartalmaz, amelyre hajunknak szüksége lehet. Gyulladásgátló hatása miatt a kozmetikai ipar gyakran használja bőrirritáció és ekcémás bőrproblémák estén is.

Alkalmazhatjuk hajpakolásként is, erősíti a hajhagymákat, vagy arcpakolást is készíthetünk belőle.

Virágporos arcpakolás: Egy kiskanál virágport keverjünk simára egy tojássárgájával vagy uborkalével, hagyjuk a pakolást 30 percig az arcon, majd mossuk le. Segíthet rugalmassá, feszessé, fiatalossá tenni az arcbőrt.

Hogyan fogyasszuk?

A nyers virágpor finom, édeskés ízű, rendkívül tápláló szuperélemiszer, mely képes szinte minden szükséges tápanyagot megadni szervezetünk számára. Könnyen emészthető, melyet mézzel, gyümölcslével vagy vízzel elkeverve fogyaszthatunk. Fogyasztása gyermekeknek is ajánlott, mivel gazdag vitamin- és ásványianyag-forrás. Egy egészséges felnőtt számára a napi ajánlott mennyiség 20 gramm, gyermekeknek 5-10 gramm mézben elkeverve. Érdemes a napi mennyiséget háromfelé osztani: reggel, délben és este fogyasztani.

Keresse a SUPERFOOD termékeket a Herbaházban: www.herbahaz.hu