Nehezedre esik fogyni, annak ellenére, hogy rendszeresen sportolsz, és szigorú diétát követsz? Lehet, hogy a fogyásért felelős hormonjaidat kellene bekapcsolnod! Jól tudjuk, hogy a testünkben számos folyamat vesz részt a zsírégetésben. Ezen folyamatokhoz azonban bizonyos hormonok termelése is elengedhetetlen. Az anyagcserénknek például a pajzsmirigy által termelt T3 és T4 hormonok egészséges mennyiségére van szüksége. Ezen hormonok nélkül a testünk nem képes megfelelően lebontani a táplálékot.
Emellett az olyan hormonok, mint az inzulin, a glükagon és a kortizol lehetővé is teszik a kalóriaveszteséget. Ha azonban ezek nem megfelelően működnek, akármennyi időt töltünk is az edzőteremben, mindössze minimális eredményt érhetünk csak el. Mindenekelőtt tegyük fel a kérdést: mitől válnak kevésbé hatékonnyá, sőt, akár inaktívvá a hormonjaink? Nos – és akkor még finoman fogalmaztunk –, modern világunk számos hormonkárosító méreganyaggal vesz minket körül.
A műanyag flakonokkal xenohormonokat – például BPA-t – juttatunk a szervezetünkbe, mellyel leállíthatjuk számos hormon termelését. A kereskedelmi forgalomban lévő kozmetikumok olyan kémiai anyagokat halmoznak fel a zsírsejtjeinkben, mint a parabén és a triklozán, ily módon pedig ezekből a zsírsejtekből igencsak megnehezítik a súlyfelesleg leadását.
A műanyag flakonok és a népszerű kozmetikai termékek elhagyása csak egy módja annak, miként lendítsük újra akcióba fogyást elősegítő hormonjainkat. Lássuk, mit tehetünk még – további 7 lépésben!
1. Fogyasszunk sok fehérjét!
Evéskor a leptin nevű hormon kommunikál az agyunkkal. Amikor az elfogyasztott kalóriák mennyisége megfelel az elégetett kalóriák mennyiségének, a leptin közbelép, és telítve érezzük magunkat. Csakhogy bizonyos tanulmányok rámutattak, hogy a zsíros, feldolgozott élelmiszerek valójában egyfajta belobbanást okoznak az agyban, amely ezáltal kevésbé hatékonyan veszi fel a leptint. Az egészséges, organikus fehérjék ugyanakkor megfelelő mértékben teszik érzékennyé az agyat a leptinre.
Remek proteinforrások:
- Tej (organikus és hormonmentes)
- Hal (ez is legyen organikus, nem tenyésztett)
- Csonthéjasok, mint a mandula és a pisztácia, vagy diótej
- Babfélék és hüvelyesek
2. Ne hagyjunk ki étkezést!
Azt hihetnénk, hogy egy-egy étkezés kihagyása remek út a fogyás felé. Nagy tévedés.
A tudósok kiderítették, hogy a rendszeres táplálkozás – különösen a reggeli – kifejezetten „felébreszti” a fogyásért felelős hormonokat, s ezáltal akár tíz százalékkal is növeli az anyagcserénk hatékonyságát.
3. Aludjunk rendesen!
Emlékszünk még régi jóbarátunkra, a leptinre? Nos, a leptin alvás közben termelődik. Tehát ha kevesebb mint hat órát alszunk éjjelente, megvan rá az esély, hogy a hormonszint alacsonnyá válik a szervezetünkben. A testünk így reagál, mégpedig azért, hogy többet tudjunk enni az energia pótlása végett. Hosszú távon ennek katasztrofális hatásai lehetnek.
4. Súlyzózzunk!
Súlyemeléskor a testünk több tesztoszteront termel. És ez miért is jó nekünk? Először is, segít az izomépítésben, de néhány tanulmány rámutatott, hogy a tesztoszteronnak a súlyvesztésben is nagy szerepe van.
Tehát akár férfi, akár nő vagy, ha megerőlteted magad, és jó sok súlyt emelsz, a tesztoszteron máris akcióba lendül.
5. Lélegezzünk!
A légzőgyakorlatok felturbózhatják a mellékvese fogyásért felelős hormonját a testünkben. Ez a mellékvesehormon nagyon fontos szerepet játszik abban, hogy az anyagcserénk hatékonyan működjön.
Egy tanulmány szerint kutatók arra kérték a résztvevőket, hogy lélegezzenek 27-szer mindkét orrlyukukon keresztül, külön-külön, naponta négyszer. Az egyhónapos kutatás végén a résztvevők nyugalmi anyagcsere-állapota 37%-os javulást mutatott.
6. Növeljük az oxitocinszintünket!
Az oxitocin az egyik olyan hormon, amely az ellazulásért és a stressz visszafogásáért felel. Ez azért fontos, mert, mint ismeretes, ha a stressz megérkezik, minden felelősségteljes táplálkozási szokást kidobunk az ablakon.
Számos módon növelhetjük az oxitocinszintünket, például ha állatokkal érintkezünk. Emellett a szakértők azt is javasolják, hogy nem kevesebb mint nyolcszor ölelkezzünk naponta!
7. Óvatosan a cukorral!
Az inzulin nevű hormon felelős azért, hogy elvonja a felesleges cukrot a véráramból. Ha erősen túldolgoztatjuk az inzulint, a végén inzulinérzékennyé válhatunk – és cukorbeteggé.
A legjobb módja annak, hogy ezt elkerüljük – és megóvjuk az inzulin hatékonyságát –, ha leszámolunk azon ételekkel, melyek nagy mennyiségű finomított cukrot tartalmaznak. Különösen a szénsavas üdítőitalokkal!