A koronavírus – és a legtöbb krónikus betegség – elleni harc egyik legfontosabb védőpajzsa a hatékony immunrendszer. Rajta múlik, mennyire vagy képes a belső védekezésre, és az sem mindegy, hogy ha bejut a vírus a szervezetedbe, az ellenséges mikroorganizmusok találnak-e olyan forrásokat, ami ott életben tartja őket. 

Immunrendszered kiegyensúlyozott működéséért a sport vagy a jóga mellett a táplálkozással teheted a legtöbbet. Az alábbiakban megosztjuk veled, mi az a 6 élelmiszertípus, aminek kivételesen nagyobb mennyiségben kellene az asztalra kerünie, mivel érdemes fűszerezned, és milyen ételeket, alapanyagokat illene kerülnöd – nemcsak – a tomboló járvány ideje alatt.

FONTOS! Azért olvasd el ezt a cikket, merta megfelelő táplálkozás azon kevés dolgok egyike ezekben az időkben, amit képes vagy kontroll alatt tartani.

Ha szeretnél még pontosabb tanácsokat kapni, add meg e-mail címed itt, és elküldjük neked Anthony William, a Gyógyító Médium kifejezetten a koronavírus kapcsán összegyűjtött javaslatait és néhány olyan, könnyen elkészíthető receptet, amit bármikor felhasználhatsz immunrendszered hatékonyabbá tételéhez.

Vírusgátló fűszerek és élelmiszerek

Ezeket az élelmiszereket érdemes minél többször, többféleképpen elkészítve és egymással kombinálva fogyasztanod. Süsd, főzd, párold vagy turmixold őket, lehet belőlük szendvicsfeltét, köret, saláta, rizottó, főzelék vagy leves.

gombák

1. Gombák

A gyógygombákat a keleti orvoslás már évezredek óta használja, napjainkra pedig világszerte népszerű étrendkiegészítőkké váltak. Hatásukat a bélflórában fejtik ki,  ahol az immunsejtek 80%-a található.

A shitakee gombáról azt tartják, hogy a hosszú élet elixírje. Hatása több hetes rendszeres fogyasztás után válik érezhetővé, ezért érdemes hosszú távon tervezni vele. Beszerezhetjük friss vagy szárított formában és őrleményként is. Nemcsak ízesítésre, hanem önmagában is fogyasztható. 

2. Zöldségek

Zöld leveles zöldségek: A zeller, szárzeller diadalútját járja szerte a Föld bolygón.  Nem is csoda, hiszen rendkívül sokoldalúan felhasználható, szuperegészséges alapanyag, ami jóval több, mint a mártogatósok elengedhetetlen kelléke. Gátolja a vírusok szaporodását, igazi bomba megoldás a védekezésben. A zeller élő vizet tartalmaz, a benne lévő sók segítenek rendbe teszi a víztereket a szervezetben. Igyál belőle minél többet turmix formájában, követve a Csodatévő zeller c. sikerkönyv utasításait. Ha nincs kéznél zeller, az uborkalé is ideális!

Az egyéb zöld levelesek, mint a spenót, sóska, kelkáposzta, brokkoli csökkentik a gyulladásokat, kálium- és K-vitamin-tartalmuk védi a szív egészségét, antioxidáns hatású vitaminjaiknak pedig a daganatos betegségek megelőzésében is szerepük lehet. 

Hagymafélék: A hagyma, fokhagyma, lilahagyma ősi népi csodaszer a kórokozók elpusztítására. Fogyasszunk minél többet belőlük nyersen – például egy jó padlizsánkrémbe reszelve – vagy az ételekbe főzve. 

Babfélék: ide tartozik az összes babféle, a borsó, a csicseriborsó, a lencsefélék. Tele vannak természetes fehérjével, vassal és cinkkel, emellett olyan tápanyagokat is tartalmaznak, mint a rost, a folsav és a kálium. 

Gyökérzöldségek: A répa, gyökérzeller, karalábé, édesburgonya, cékla az év bármely szakában elérhető, könnyen beszerezhető és többféle módon elkészíthető, könnyű, ásványi anyagban gazdag, tápláló alapanyag. Leves, köret, mártogatós, saláta készülhet belőlük, gazdagon meghintve fűszerekkel.

Tökfélék: Antioxidáns, A-, B-, C- és K-vitamin források a tökfélék, mint például a sütőtök és a cukkini.

+1 Jolly Joker a gyógy- és fűszernövénynek is számító gyömbér, amely köztudottan gátolja a vírusok szaporodását és segíti az immunrendszer munkáját. Ételekbe főzve, fűszerként, vagy teának elkészítve is nagyon hatásos.

zöldségek és gyümölcsök

3. Gyümölcsök

Bogyós gyümölcsök: Segítenek a daganatos betegségek megelőzésében, javítanak az immunrendszer állapotán, vigyáznak a májra, serkentik az agyműködést, gátolják a szív-és érrendszeri betegségek kialakulását. Ráadásul remek antioxidáns források! Itt érdemes megjegyezni, hogy bármilyen természetesen színes élelmiszer hangsúlyozottan jó antioxidáns-forrás.  Ha épp nincs szezonjuk, szerezd be őket fagyasztva.

Citrusfélék: Tökéletes rostforrás, igazi C-vitamin löket a szervezetnek. Jót tesznek a szívnek, alacsony a glikémiás indexük, mert nem emelik meg a vércukor-szintet, magas a káliumtartalmuk. Citrom, narancs, grapefruit vagy lime: levesek, sütik ízesítésére is jók amellett, hogy a turmixok ideális alapanyagai.

Alma: Ahogy Dr. Michael Greger a Hogy ne halj meg című könyvben írja: “Aki azt mondja, hogy nincs ideje egészségesen étkezni, még soha sem látott almát.” A-, B- és C-vitamin forrás, folsav, kalcium, magnézium, kálium, kén is van benne. Roppan sokoldalú és könnyen beszerezhető gyümölcs, ami itthon egész évben megterem.

Hogy mi az a másik 3 élelmiszercsoport, amit feltétlenül ajánlott fogyasztanod immunrendszered érdekében, és mit érdemes kerülnöd, cikkünk második részéből tudhatod meg!

Források:

Dr. Michael Greger: Hogy ne halj meg

Anthony William: Csodatévő zeller

Dr. Csomai Zita orvos-természetgyógyász Facebook oldala