A koronavírus – és a legtöbb krónikus betegség – elleni harc egyik legfontosabb védőpajzsa a hatékony immunrendszer. Rajta múlik, mennyire vagy képes a belső védekezésre, és az sem mindegy, hogy ha bejut a vírus a szervezetedbe, az ellenséges mikroorganizmusok találnak-e olyan forrásokat, ami ott életben tartja őket. 

Ahogy cikkünk 1. részében is leírtuk, immunrendszered kiegyensúlyozott működéséért a sport vagy a jóga mellett a táplálkozással teheted a legtöbbet. az első részben tárgyalt 3 élelmiszertípus mellett most megosztunk veled még 3-at, bónuszként néhány fontos tippet, és eláruljuk azt is, milyen élelmiszerek fogyasztásával árthatsz sokat a szervezetednek.  

Ha szeretnél még pontosabb tanácsokat kapni, add meg e-mail címed itt, és elküldjük neked Anthony William, a Gyógyító Médium kifejezetten a koronavírus kapcsán összegyűjtött javaslatait és néhány olyan, könnyen elkészíthető receptet, amit bármikor felhasználhatsz immunrendszered hatékonyabbá tételéhez.

4. Gabonafélék

Bár a gluténtartalmú alapanyagok a nem ajánlott kategóriába tartoznak, találd meg azokat a lassú felszívódású, rostban gazdag, könnyen használható gabonákat, amik nem tartalmaznak glutént. Ilyen például a hajdina, a köles vagy a quinoa.

magok

5. Magok

Tele vannak egészségbarát, telítetlen növényi olajokkal, magnéziummal, kalciummal és egyéb ásványi anyagokkal, jót tesznek az agyműködésnek, az idegrendszernek, és még finomak is. Lenmag, napraforgómag, dió, mogyoró, chia mag, kesudió – csak arra figyelj, hogy egy-két maroknyi adagnál ne fogyassz többet belőlük naponta.

6. Fűszerek

Miattuk nem kell lemenned minden nap a boltba, egyszeri bevásárlás akár egész évre is elég. Elállnak, tartósak, és szó szerint színt visznek az életedbe. A curry, kurkuma, gram masala mellett tarts otthon fahéjat, szerecsendiót, a szegfűszeget, a zsályát, a rozmaringot, a kakukkfüvet, bazsalikomot és az oregánót. Ezek mind nagyon erős vírus- és baktériumgátlók a bennük lévő illóolajak és egyéb hatóanyagok révén. Az indiai fűszereket érdemes forró olajon megpirítanod a főzés elején, hogy kibonthassák teljes aromájukat, és forró teához is tehetsz a fűszerekből egy-egy csipetnyit.

Tipp 1: Tarts otthon zöldség alaplevet, most van is idő elkészíteni és kiporciózva lefagyasztani. Így mindig lesz egy vitaminban, ásványi anyagokban gazdag alapanyag-koktélod, ami bármikor felhasználható egy-egy krémleves elkészítéséhez vagy pároláshoz.

Tipp 2: Érdemes fontolóra venned a zsiradék bevitelének csökkentését az

étrendedben. Fogyassz kevesebb állati terméket, tarts húsmentes napokat, és tervezd meg előre a heti menüd!

Tipp 3: Ahogy eddig is, most is nagyon fontos, hogy igyál minél több folyadékot, teát, tiszta vizet, mert a nyálkahártya folyamatos nedvesen tartása most döntő jelentőségű lehet.

Ezekkel az alapanyagokkal csak ártasz magadnak és immunrendszerednek!

Cukor: Eddig sem volt ajánlott, de most még inkább kerüld el, akármennyire is kézzelfogható, instant megoldás a bezártság heteiben, ha örömet akarsz szerezni magadnak. A cukor lebontása megterheli a mellékvesét, ami a vírusok elleni védelem egyik alappillére. 

Tojás: Szintén nem könnyű vállalás lemondani róla, hiszen könnyen hozzáférhető, sokoldalú alapanyag, de sajnos igazi vírushordozó.

Tejek és tejtermékek: Tej, sajt, vaj, joghurt, kefir. Stimulálják a nyálkahártyát, erős gyulladásképzők, ideális táptalajt nyújtanak a vírusok megtelepedéséhez. Fogyasztásukkal terheled az immunrendszered.

Alkohol: A bezártság heteiben előfordulhat, hogy többet és gyakrabban nyúlsz a pohár után. A híresztelések elkerülése érdekében jobb, ha tőlünk tudod: nem fertőtlenít belsőleg az alkohol, sőt ellenkezőleg: gyengíti immunrendszered, fokozza a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyeit, és erősen szárít is.

Tedd meg, amit megtehetsz. 

Maradj otthon, főzz sokat.

Mozogj, amennyit tudsz. 

Figyelj oda magadra és másokra.

Források:

Dr. Michael Greger: Hogy ne halj meg

Anthony William: Csodatévő zeller

Dr. Csomai Zita orvos-természetgyógyász Facebook oldala