Diéta javaslatok pajzsmirigy alulműködésre, túlműködésre, pajzsmirigy műtét után vagy gyulladás esetén – Anthony William Egészséges Pajzsmirigy című könyvéből

 

Pajzsmirigy diéta: ugye te is ismersz valakit, aki pajzsmirigy zavarokkal küzd?

Talán téged sem lep meg a hír, hogy a pajzsmirigy zavarok egyre nagyobb kihívás elé állítják az egészségügyet. Sokan szenvednek Hashimoto-betegségben, Graves-kórban, pajzsmirigy- vagy mellékpajzsmirigy alul-, illetve túlműködésben, fibromyalgiában, nyugtalanláb-szindrómában, PCOS-ben, endometriózisban, és van, akinél találnak pajzsmirigydaganatot is. Ezeket az eseteket lassan a cukorbetegséghez hasonló népbetegségként kezelhetjük, amelyek korántsem csak egy jól behatárolható kor-, vagy társadalmi csoport tagjai közül szedik áldozataikat. A téma aktualitását mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy Anthony William, a Gyógyító Médium Egészséges Pajzsmirigy című sikerkönyvének új utánnyomása most érkezik a könyvesboltokba. A könyv sikerének titka, hogy Anthony nemcsak részletesen és közérthetően magyarázta el a pajzsmirigy problémák mögött álló valódi okokat – kitérve a gyulladással, az autoimmun betegségekkel és több tucatnyi egyéb tünettel és állapottal kapcsolatos információkra – hanem új megközelítést és valódi eszközrendszert is adott olvasói kezébe. Elmagyarázta, hogy a pajzsmirigy valódi funkciója és célja sokkal több annál, mint ahogy a modern gyógyászat feltünteti, hiszen a pajzsmirigy valójában az adatok központja, a test második, az agy utáni megkerülhetetlen kontrollterülete, amely a megfelelően beállított pajzsmirigy-diétával is karban tartható.

Cikkünkben a könyv új kiadásához kapcsolódva ezúttal a pajzsmirigy diéta egészségügyi vetületeit és típusait tekintjük át.

 

Pajzsmirigy alulműködés diéta, pajzsmirigy túlműködés diéta: sokat tehetsz velük a gyógyulásért és megelőzésért

A pajzsmirigy hormon valóban megkerülhetetlen. Szinte minden szervünk működésére kihat az agytól az idegrendszerig, a hormonháztartástól a vérnyomáson át az anyagcseréig. Anthony William szerint a pajzsmirigy  szervezetünk HR igazgatója, ahová valamennyi szerv jelentései és panaszai befutnak, ő pedig tárolja, elemzi az adatokat és jelentéseket készít belőlük az agy számára. A nyelőcső mögött elhelyezkedő, 20-40 gramm tömegű, nők esetében 18 cm3, férfiaknál jellemzően 25 cm3 átmérőjű, belső elválasztású mirigy működését ugyanis az agyalapi mirigy szabályozza. Ha a pajzsmirigy túl sok hormont termel, pajzsmirigy túlműködésről, ha túl keveset, pajzsmirigy alulműködésről beszélünk.  Ahogy a legtöbb hormonális zavar, úgy a pajzsmirigyhez köthető betegségek is gyakrabban fordulnak elő a nők körében – hiszen ők többféle hormonális változáson mennek át életük során. 

Súlyos pajzsmirigy zavar esetében természetesen fontos a gyógyszeres kezelés és a mielőbbi orvosi ellátás, azonban érdemes meghallgatnunk Anthony William, a Gyógyító Médium üzenetét: az egészséges, növényi alapú táplálkozás és diéta nemcsak segítenek megelőzni a bajt, hanem már meglévő betegségeket is képesek megfordítani. 

 

Pajzsmirigy alulműködés diéta: mintaétrend nem feltétlenül szükséges, de jó, ha van

Nem kell feltétlenül konkrét recepteket keresned a pajzsmirigy diétádhoz, bár Anthony William Gyógyító ételek című könyvében ötven gyógyhatású növény megismerése mellett olyan ínycsiklandó elkészítési módokat is ajánl, amiket érdemes kipróbálnod. Elkerülhetetlenné válik azonban az, hogy táplálkozásodat merőben új alapokra helyezd, amelyben a finomított, feldolgozott élelmiszerek, a fehér liszt, a cukor, a glutamáttal, azaz mesterséges ízekkel teli felvágottak, a túlsózott, füstölt húsok szükségszerűen háttérbe szorulnak vagy teljesen eltűnnek az étkezésedből, átadva helyüket a friss zöldségeknek és gyümölcsöknek. A sokat emlegetett zellerkúra képes felülírhatatlannak tűnő diagnózisok megváltoztatására, a leveles zöldségek, gyökérzöldségek, a bogyós gyümölcsök valódi kincsek szervezeted hormonháztartása számára. A pajzsmirigy alulműködés diétájának mintaétrendje tehát egyszerű: naponta több adagnyi, antioxidánsokban gazdag zöldségek és gyümölcsök, magas rosttartalmú köretek, zsírszegény fehérjeforrások. 

Fontos: ha teheted, kerüld a szója alapú ételeket, az allergéneket, és a goiotrogén növényeket is, mivel azok gátolhatják a pajzsmirigy működését és a jód felvételét. Goiotrogénnek számít a legtöbb keresztes virágú növény, többek között a brokkoli, a karfiol, a káposztafélék, a kelbimbó. Néhány bogyós gyümölcs, mint például az eper, a leveles zöldségek közül a spenót, de a mogyoró, az őszibarack, a körte is.

 

 

Pajzsmirigy alulműködés: a paleolit diéta hasznos?

A paleolit diéta lényege, hogy csökkentse az emberiség újkori történetében megjelent, kimagasló mennyiségű szénhidrátterhelést és tejfogyasztást, hiszen a tejtermékek megemésztése rengeteg energiájába kerül a szervezetnek, és erősen allergizál is. A pajzsmirigy alulműködés esetén alkalmazott paleolit diéta ugyanakkor kockázatos is lehet, mert túl sok hús és zsír fogyasztását engedi meg. Légy vele óvatos, és hallgass a belső hangodra. Ha pajzsmirigy alulműködésedet diétával és életmódváltással kezeled, igyekezz minél tisztábban étkezni, és kevesebb húst enni akkor is, ha a paleolit táplálkozás mellett kötelezed el magad.

 

Pajzsmirigy diéta könyvből: az Egészséges Pajzsmirigy mellé olvasd el a Gyógyító médium többi munkáit is

A pajzsmirigy diéta könyvből is végezhető: olvasd el Anthony William kulcsfontosságú, tabudöntögető, korszakalkotó munkáit, de tájékozódj más szerzők témába vágó tanácsaiból is. Ha szükséges, egyeztess dietetikussal vagy kezelőorvosoddal a megfelelő lépésekről. Legfontosabb azonban az elhatározás: tudatosítsd magadban a gyógyulás folyamatát, és maradj kitartó. Engedd meg magadnak a felismerést, hogy nem könnyű lemondani kedvenc alapanyagaidról és ételeidről, vagy tudomásul venni, hogy diétád egészséges, rostban gazdag élelmiszereket is kizár. Tűzz ki hosszú- és rövidtávú célokat egyaránt, adj magadnak időt arra, hogy szervezeted képes legyen adaptálódni a helyzethez és a megváltozott táplálkozásodhoz. 

 

Pajzsmirigy műtét utáni diéta: elkerülhetetlen

Ha műtétre kerül a sor, azt szükségszerűen diétának kell követnie. Az általános kórházi protokoll szerint műtét után még néhány napig bent tartják a beteget, és  hazatérését követően is csak lassanként térhet vissza korábbi életébe – a seb gyógyulásának ideje átlagosan hat hét. Tartózkodnia kell a nehéz fizikai munkától, és be kell tartania a pajzsmirigy műtét utáni diétát. Mivel a felborult hormonháztartás miatt számos, akár hosszútávú változás is beállhat a szervezetben pajzsmirigy műtét után – például az ének- vagy beszédhang mélyülése – kifejezetten szigorú, kalóricsökkentett táplálkozás az ajánlás. A hormoningadozások miatt ugyanis a beteg akár tíz kilót is hízhat a műtét utáni hónapokban.

 

 

Diéta pajzsmirigy túlműködés esetén: csak semmi jód

A pajzsmirigy túlműködés tünetei szerteágazóak lehetnek, de egy rutinszerű vérvétellel könnyedén kimutathatók. Fő tünetei többek között a fokozott étvágy, az alvás- és menstruációs zavarok, az általános levertség és fáradtság, a hajhullás és az erős szívdobogás. A pajzsmirigy túlműködés diéta elengedhetetlen feltétele a jódban szegény, vasban és szelénben gazdag táplálkozás: konyhasó a tengeri helyett, tengeri halak fogyasztásának elhagyása, sótlan olajos magvak, és sok vas: lencse, sovány húsok, babfélék. Természetes szelénforrás lehet a chiamag, a gomba és a kuszkusz, a csicseriborsó és a tiszta, jó minőségű kakaópor pedig cinkben gazdag élelmiszerek. Pajzsmirigy túlműködés esetén is kerüld el a szójaféléket és a koffeint – amelyek fokozhatják szervezeted nyugtalanságát és az alvászavaraidat.

 

Gluténmentes diéta pajzsmirigyre: legyen az életed része

A pajzsmirigy gyulladása sokszor együtt jár a lisztérzékenységgel, így szinte minden szakértő egyetért abban, hogy a glutén ronthat a pajzsmirigy zavarok tünetein, így a gluténmentes diéta pajzsmirigyre sokszor az életed részévé kell, hogy váljon. Ha megelőzésképp vágsz bele a diétába, kezdd akkor is a glutén csökkentésével, melyhez kiváló alternatívák lehetnek a kukoricalisztből, kókuszlisztből vagy rizslisztből készült élelmiszerek. A gluténmentes étrend mellé ajánlott a tejtermékek mellőzése is. 

 

 

Pajzsmirigy gyulladás diéta: nem kell, hogy különbözzön a pajzsmirigy diéta mintaétrendtől

Helyezd életed egy új, magasabb szintre, és figyelj oda tested jelzéseire. A pajzsmirigy gyulladás diéta valójában nem kell, hogy különbözzön a pajzsmirigy diéta mintaétrendtől. Fogadd meg a Gyógyító Médium tanácsait, aki megmutatja neked, hogyan vezesd be a mindennapjaidba a vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban gazdag, ízfokozóktól, tartósítószerektől mentes táplálkozást. Tanuld meg, mit mivel ehetsz, és járj utána, mi állhat a pajzsmirigy betegségek hátterében. Ne hagyd magad legyőzni. 

Forrás: Egészséges pajzsmirigy

 

Ajánlott könyvek:

EGÉSZSÉGES
PAJZSMIRIGY

A siker alapelvei könyv

CSODATÉVŐ
ZELLER

TISZTULJ
ÉS GYÓGYULJ