Mit NE egyél? Melyek azok a problémás élelmiszerek, amelyek hatással lehetnek az egészségedre? Ezekre kapsz választ most Anthony William tollából.
Az embereket nap mint nap trükkökkel veszik rá arra, hogy mérgeket, illetve gyulladáskeltő vagy egyéb egészségkárosító hatású anyagokat fogyasszanak. Beleszólásuk nincsen, mert nem tudják, hogy mi történik velük. Ez elveszi tőlük a választás szabadságát, a döntési lehetőséget és az irányítást.
Úgy is hozzáállhatsz persze, hogy „ez csak kis mennyiség”, vagy „ami nem öl meg, az megerősít”, vagy „ettől leszel kemény gyerek”, vagy „mindenki csinálja”, vagy „azért nem lehet az annyira rossz”. Ha tökéletesen egészséges és panaszmentes vagy, fiatalnak és elpusztíthatatlannak érzed magad, akkor talán nem annyira nagy baj, ha bizonyos toxikus adalékok kerülnek a szervezetedbe a tudtod nélkül.
Ha azonban valamennyire is törődsz az egészségeddel – ha van valamiféle érzékenységed vagy hajlamod, esetleg volt már gyötrelmes betegséged, illetve foglalkoztat a megelőzés –, akkor nagyon fontos, hogy lehetőség szerint kerüld a kiváltó okokat, és a szervezetedet kiborító dolgokat.
A testednek minden lehetséges támogatásra szüksége van ahhoz, hogy meggyógyuljon, majd fenntarthassa az optimális egészségi állapotát.
Amikor az egészségedről van szó, nincs olyan, hogy „ami nem öl meg, az megerősít”. Időtlen idők óta népszerű ez a téves elképzelés. Az igazság az, hogy ha mérget eszel, attól nem leszel immunis rá. Épp ellenkezőleg: minél több méreg van a testedben, annál gyengébbé és sebezhetőbbé válsz.
Mostanára már mind hallottunk a tartósítószerekről és mesterséges ízesítőanyagokról – tudjuk, hogy ezeket kerülnünk kell, mégpedig okkal. Vannak azonban egyéb problémás adalékanyagok is, amelyekről szintén tudnod kellene, hogy jó kerülni őket. Ezek az összetevők táplálhatják a benned lévő vírusos, bakteriális vagy gombás fertőzéseket, ami gyulladáshoz vezethet – emellett felboríthatják az emésztőrendszeredet, megterhelhetik az immunrendszeredet, megterhelhetik a mellékvesemirigyeidet és a májadat, akadályozhatják bármilyen testi sejtedet, károsíthatják vagy elpusztíthatják az agy idegsejtjeit és neurotranszmittereit, szorongást és/vagy depressziót válthatnak ki, illetve fogékonnyá tehetnek a strokera és szívrohamokra, és így tovább.
Az egészségügyi dolgozók valószínűleg nem figyelmeztetnek ezeknek az élelmiszereknek, adalékanyagoknak és étrendkiegészítőknek a nagy többségére, mert nem köztudott, hogy ezek lényegesen ronthatnak a már meglévő betegségeken, sem az, hogy újabb egészségügyi problémákat indíthatnak el.
Megérdemled, hogy pontosan tudd, mit eszel meg, és hogy annak milyen hatása van a szervezetedre. Azzal, hogy elolvasod ezt a cikket, máris elkezded védeni magad.
Megérdemled a védelmet. Ideje, hogy te irányíts, és megalapozott döntéseket hozz arról, hogy mi kerüljön be a szervezetedbe – ezzel az erőteljes lépéssel máris elkezdheted visszanyerni az egészségedet.
PROBLÉMÁS ÉLELMISZEREK LISTÁJA
Itt találod azokat az élelmiszereket, amelyek megnehezíthetik a gyógyulást – és bizonyos esetekben a tisztulás ellen dolgoznak. Ha bármilyen tünettel vagy betegséggel küzdesz, vagy ha a megelőzés érdekel, nagyon jól teszed, ha azzal kezded, hogy kivonsz az étrendedből legalább egyet vagy kettőt az itt felsorolt élelmiszerek közül. Ha további szintre szeretnéd emelni a gyógyulásodat, szoktasd rá magad, hogy ennél is többet elvonsz közülük a mindennapjaidból.
Íme néhány példa, hogyan kezdheted el kivonni ezeket az étrendedből:
1. szint – tojás, tejtermék (ideértve a tejet, sajtot, vajat, joghurtot, tejszínt és kefirt is), glutén, szénsavas üdítőitalok
Figyelj oda a sófogyasztásra is!
2. szint – Az eddigiek, PLUSZ – sertéshús, tonhal, kukorica
3. szint – Az eddigiek, PLUSZ – élelmiszeriparban használt olajok (zöldség-, pálma-, repce-, kukorica-, pórsáfrány- és szójaolaj), szója, birkahús, hal és a tenger gyümölcsei (a lazac, pisztráng, szardínia, makréla, laposhal és tőkehal kivételével)
4. szint – Az eddigiek, PLUSZ – ecet (az almaborecetet is ideértve), erjesztett ételek (a kombucha teát, savanyú káposztát és kókusz aminószószt is ideértve), koffein (a kávét, matcha teát és csokoládét is ideértve)
5. szint – Az eddigiek, PLUSZ – gabonafélék (a köles és zab kivételével), minden olaj (ideértve az olyan egészségesebb olajokat is, mint az olíva-, dió-, napraforgó-, kókusz-, szezám-, avokádó-, szőlőmag-, mandula-, makadámdió-, mogyoró- és lenmagolaj)
Bónusz – Hogy még jobb eredményeket érj el még gyorsabban:
Teljesen hagyd el a sót és az ízesítőket (a tiszta fűszerek rendben vannak)
Egy ideig teljesen kerüld a radikális zsírokat
Korlátozd vagy hagyd el továbbá a következőket: alkohol, természetes, mesterséges aromák, sörélesztőpehely, citromsav, aszpartám, egyéb mesterséges édesítők, nátrium-glutamát (MSG), formaldehid, tartósítószerek
Most pedig nézzük meg részletesebben a kiválasztott bajkeverő élelmiszerek némelyikét (teljes listát a Gyógyító Médium könyvben találod!), hogy megértsd, hogyan és miért állhatnak ezek az élelmiszerek a gyógyulásod útjába.
KUKORICA
Valaha a kukorica volt a bolygó egyik alapvető táplálékforrása. A genetikailag módosított élőlények (genetically modified organisms, GMO) technológiája miatt mára sajnos már nem használható élelmiszer.
A kukoricaalapú termékek és melléktermékek jelentős gyulladást okoznak, mert ez az élelmiszer táplálhatja a vírusokat, a baktériumokat, a penészt és a gombákat. Ha „nem génmódosított” címkével látják el a kukoricát, akkor is nagy az esélye, hogy táplálhat valamilyen kórokozót, ami aztán sokféle egészségügyi problémát kiválthat – és hogy attól még igenis genetikailag módosított.
Próbálj kerülni minden kukoricát és minden olyan terméket, amelyben a kukorica összetevőként szerepel. Ezek közé tartozik a kukoricachips, a taco, a pattogatott kukorica, a kukoricapehely és minden, amiben kukoricaszirup vagy kukoricaolaj van. Idetartoznak olyan kevéssé nyilvánvaló termékek is, mint a szénsavas üdítőitalok, a rágógumi, a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup, bizonyos fogkrémek, továbbá azok a gluténmentes élelmiszerek, amelyekben kukoricát használnak búza helyett, valamint az alkohollal tartósított gyógynövénycseppek. (Az ebben található alkohol nagy valószínűséggel kukoricaalkohol. Keresd inkább az alkoholmentes tinktúrákat!)
Olvasd el gondosan az összetevőket az élelmiszerek címkéin… és tedd meg, ami tőled telik. Nem feltétlenül könnyű távol tartani magad a kukoricától és a kukorica melléktermékeitől. A nagy nyári melegben egyszer-egyszer persze megehetsz egy cső organikus főtt kukoricát. Az egészséged érdekében azonban hidd el, megéri kihúznod a kukoricát az étrendedből. Ha méregtelenítési és öngyógyítási munkát végzel, a legjobb teljesen elhagyni az étrendedből a kukoricát.
SZÓJA
A szóját is elérte a kukoricáéhoz hasonló GMO-végzet. A szója valaha egészséges ételnek számított. Mostanára azonban feltételezheted, hogy minden szójatermék, amellyel találkozol, vagy génmódosított valamilyen szinten, vagy tartalmaz hozzáadott nátriumglutamátot. Légy óvatos, ha szójababot, edamamét, misolevest, szójatejet, szójadiót, szójapasztát, szójaszószt, textúrált növényi fehérjét, szójafehérjeport vagy szójából készített mesterséges hústermékeket eszel – és még hosszan sorolhatnám.
Amennyire lehetséges, kerüld a szóját. Ha tényleg annyira szereted, hogy úgy érzed, nélküle nem teljes az életed, szorítkozz a legbiztonságosabb lehetőségre: a natúr, organikus tofura vagy tempére (a legjobb, ha csíráztatott szójából készült), vagy a legjobb minőségű nama shoyura (nyers szójaszószra). Ha van valamilyen egészségügyi problémád, tüneted vagy betegséged, amely megnyomorítja az életedet, a legjobb teljesen kerülnöd a szóját.
REPCEOLAJ
A repceolaj ma már szinte teljes mértékben génmódosított. De ettől eltekintve is rengeteg gyulladást okoz, „sorompóval” veheti körül a Streptococcust, az E.colit és sok más haszontalan, a belekben élő baktériumot. A sorompó segíthet a nem produktív baktériumoknak életben maradni, sőt, még a növekedésüket is előmozdítja, ami végső soron irritálja és begyullasztja a bélnyálkahártyát. A repceolaj hosszú távú, nagy mennyiségű használata különösen veszélyeztetheti az emésztőrendszert, hegesedést okozhat mind a vékony-, mind a vastagbél falában, és jelentős mértékben hozzájárulhat az irritábilis bél szindróma kialakulásához, ha olyan baktériumok vannak jelen, mint a Streptococcus vagy az E. coli. Mivel a repceolaj baktériumokat, gombákat és penészgombákat táplálhat, felgyorsíthatja a krónikus betegségek kialakulását.
Sok étteremben és számos termékhez használnak repceolajat mint az olívaolaj olcsó alternatíváját. Még a jó nevű egészséges ételeket kínáló étteremláncok is, azért, hogy alacsonyan tudják tartani az áraikat, és néha egészséges élelmiszerként reklámozzák a repcét. Sajnos a repceolaj irritáló hatása miatt még azt az amúgy teljesen egészséges, organikus és kizárólag természetes összetevőkből álló fogást is kerülnöd érdemes, amelyben csak nagyon kis mennyiségben használtak repceolajat.
Ha rejtélyes betegséged vagy egyéb egészségügyi gondod van, mindenáron kerüld a repceolaj fogyasztását!
FINOMÍTOTT RÉPACUKOR
A génmódosított cukorrépát eddig leginkább a finomított cukorgyártáshoz használták. Ezért kerüld azokat a termékeket, amelyek finomított répacukrot tartalmaznak, mert ezekben általában a rákot, a vírusokat és a rossz baktériumokat tápláló glutén, tejtermék vagy tojás is van.
Ez nem ugyanaz, mint amikor friss, organikus répát reszelsz a salátádra, vagy répalevet préselsz magadnak. Ha csak organikus, teljes értékű répát veszel a piacon az őstermelőktől, azt nyugodtan fogyaszthatod.
TOJÁS
Az emberek több ezer éve esznek tojást. Valaha a túlélés nagyszerű tápláléka volt a bolygó azon részein, ahol az év bizonyos szakaszaiban nem volt más hozzáférhető élelem. Ez azonban a krónikus betegségek járványával megváltozott. A tojást a 20. század elején kezdték fegyverként használni. A magán (nem publikus) orvosi kutatások és a tudomány olyan vírusok és baktériumok tenyésztésére használta a tojást, amelyeket az évtizedek során a környezetünkbe juttattak, és ami a krónikus betegségek mai robbanásszerű terjedéséhez vezetett.
Az átlagember 350 tojást eszik évente. Ebbe beletartozik az egész tojás, és azok az élelmiszerek, amelyekben rejtve ott van az összetevők között.
Ha bármilyen betegséged van, például Lyme-kór, lupus, krónikus fáradtság szindróma, migrén vagy fibromialgia, zárd ki a tojást az étrendedből, és ezzel megadhatod a testednek azt a támogatást, amelyre szüksége van ahhoz, hogy jobban legyen.
A tojással az a legnagyobb gond, hogy elsőrangú táptalajt szolgáltat a rák és egyéb ciszták, fibrómák, tumorok és csomók számára. A policisztás ovárium szindrómával, mellrákkal vagy egyéb cisztákkal és tumorokkal küzdő nők teljesen kerüljék a tojást! És te is jobban teszed, ha távol tartod magad tőle, amennyiben szeretnéd meg- előzni a rákos megbetegedéseket, vagy valamilyen rákkal küzdesz, illetve nem akarsz visszaesni. Ha teljesen kivonod a tojást az étrendedből, nagyban megnöveled az esélyeidet arra, hogy visszafordítsd a betegségedet, és meggyógyulj.
A tojás ráadásul gyulladást és allergiákat okoz, mert táplálja a vírusokat, a baktériumokat, a penészgombát, a penészt, és a haszontalan gombákat, ami ödémát válthat ki a nyirokrendszerben.
A Candidával vagy mikotoxinokkal diagnosztizált betegeknek gyakran azt mondják, hogy a tojás jó, biztonságos fehérjeforrás, amely kiéhezteti a Candidát és a mikotoxinokat. Az igazságtól azonban semmi nem állhat távolabb. A valóságban a tojások táplálják azokat a kórokozókat, amelyeket a hasznos Candida gombának kell kipucolniuk, és gyakran ez vezet a folyamat során a Candida túlburjánzásához.
Tudom, hogy milyen népszerű étel a tojás. Egy egyre terjedő trend szerint nagyon fontos, egészséges élelmiszer. Ráadásul finom és változatos vigaszétel. Hidd el, ha a tojás manapság tényleg jót tenne nekünk, én támogatnám – de nem így van.
„Megérdemled, hogy pontosan tudd, mit eszel meg, és hogy annak milyen hatása van a szervezetedre. Megérdemled a védelmet. Ideje, hogy te irányíts, és megalapozott döntéseket hozz arról, hogy mi kerüljön be a szervezetedbe – ezzel az erőteljes lépéssel máris elkezdheted visszanyerni az egészségedet.”
– Anthony William
TEJTERMÉKEK
A tejben, sajtban, vajban, tejszínben, joghurtban és az egyéb hasonló termékekben jelentős mennyiségű zsír van, amelynek feldolgozása megterhelő az emésztőrendszer – különösen a máj – számára.
A tejtermékek laktózt tartalmaznak, és a zsír és cukor keverékének negatív egészségügyi hatása van, különösen a cukorbetegek esetében. Továbbá a tejtermékek véráramba kerülő zsírtartalma elősegíti a vírusok és baktériumok szaporodását, mert a vérben lévő zsír miatt az immun- rendszer nem tudja könnyen felkutatni, megtalálni és elpusztítani a kórokozókat. A vírusok és baktériumok a tejtermékekben lévő laktózzal és fehérjével is táplálkoznak.
A tejtermékek azért váladéktermelő hatásúak, mert a laktózzal és fehérjékkel táplálkozó vírusok és baktériumok gyulladást és allergiát okoznak.
Ezek azok a problémák, amelyek mindig fennállnak a tejtermékek esetében, még akkor is, ha organikus és szabadon nevelt állatoktól származnak. Mára pedig a hagyományos gyakorlat ebből a problémás élelmiszerből még problémásabb ételt hozott létre azáltal, hogy az ipar a gazdálkodókat arra készteti, hogy hormonokat, antibiotikumot, génmódosított kukoricát és szóját, valamint glutént adjanak a teheneknek, kecskéknek és birkáknak.
Ha zökkenőmentes gyógyulásra vágysz, nagyon jól teszed, ha egyáltalán nem fogyasztasz tejterméket.
SERTÉSHÚS
A sertéshús minden formáját kerüld, ideértve a sonkát, a szalonnát, a feldolgozott sertéshústermékeket, a disznózsírt és így tovább. Mindenféle krónikus betegséget igen nehéz meggyógyítani, ha a beteg közben bármilyen formában sertést eszik, mert ezeknek az élelmiszereknek nagyon magas a zsírtartalmuk, ami igen súlyosan megterheli a májat, de még a hasnyálmirigyet is.
TENYÉSZTETT HALAK
A tenyésztett halakat gyakran kicsi, zárt helyeken nevelik. Itt elszaporodnak a toxikus algák, a paraziták, a bakteriális fertőzések és egyéb betegségek, ezért a tenyésztők sokszor antibiotikumot adnak a halaknak, a vizet pedig mérgező vegyszerekkel, például gombaölőkkel kezelik. Emiatt kockázatos a tenyésztett halak fogyasztása.
A vadon élő halak – például szardínia, lazac, pisztráng, makréla, laposhal és tőkehal – fogyasztása a legbiztonságosabb. Akármire esik a választásod, a higanyra figyelj oda! Különösen a nagytestű halaknál, mint a kardhal és a tonhal. Azért a szardínia fogyasztása a legbiztonságosabb, mert ebben van a legkevesebb higany.
GLUTÉN
A glutén fehérje, mely számos gabonafélében megtalálható. A gluténnek általában azokra a formáira a legérzékenyebbek az emberek, amelyek a búzában, árpában, rozsban és a tönkölybúzában találhatók. (A zabbal kapcsolatban azt kell tudnod, hogy a termesztése és a feldolgozása során sokszor olyan gabonafélékkel szennyeződik, amelyekben van glutén. A zab mindenesetre nagyon jót tesz azoknak, akik kevésbé érzékenyek erre. A csomagolás címkéjén keresd a „gluténmentes” feliratot!) A gluténtartalmú gabonafélék számos betegséget kiválthatnak azáltal, hogy táplálják a tüneteket és problémákat okozó vírusokat és baktériumokat – és az orvostudomány és kutatás a mai napig nem tudja, hogy miért lehet problémás a glutén. A kórokozókat tápláló glutén zavarokat és gyulladást okoz, különösen a bélcsatornában és a belekben, ahol a baktériumok és egyes vírusok élhetnek és gyarapodhatnak. A krónikus, alacsony szintű vírusos és bakteriális fertőzések, amelyeket a glutén táplál, kihívást jelentenek az immunrendszer számára – és gyakran cöliákiát, Crohn-betegséget, vastagbélgyulladást és irritábilis bélszindrómát váltanak ki. Hogy teljesen világos legyen: a glutén nem okoz vagy hoz létre ilyen betegségeket; a glutén „csak” táplálékul szolgál a betegségeket okozó vírusok és baktériumok számára.
Ha ilyen gabonaféléket fogyasztasz, nagyon megnehezíted a tested számára a gyógyulást. Ha a lehető leggyorsabban szeretnél felgyógyulni valamilyen betegségből, minimalizáld a gabonafogyasztásodat. A köles a legjobb választás, ha gabonáról van szó.
Az itt felsoroltak csak egy része a problémás élelmiszerek listájának, bővebben ezekről a Gyógyító Médium és a Tisztulj és gyógyulj című könyvekben olvashatsz.
Forrás: Gyógyító Médium