Senki nem szereti, ha siettetik reggel. Mi lenne, ha nem hagynák, hogy elvégezd a reggeli rutinodat? Fontos neked? Mi lenne, ha nem lenne időd kiválasztani, hogy mit vegyél fel, fogat mosni, zuhanyozni, edzeni, meditálni, imádkozni, vagy elmondani a megerősítéseidet, vagy amit szoktál, hogy felkészülj az új napra? Mi lenne, ha amint felébrednél, mindebben megakadályozna egy fontos hívás az elkötelezettségeiddel, munkáddal, feladataiddal, barátaiddal vagy családtagokkal kapcsolatban, akiknek azonnal segítségre vagy iránymutatásra van szükségük? A rutinodra támaszkodsz, egy olyan rutinra, ami jó értelemben beindítja a napodat.

Mi lenne, ha kivétel nélkül az életed minden napján akadályozna valami? Mi lenne, ha soha nem kapnád vissza a reggeli rutinodat, és soha nem fordulna jobbra az életed? Amikor a helytelen döntéseink folytán rossz ételekkel és italokkal bombázzuk a májunkat, öntudatlanul megfosztjuk őt a reggeli rutinjától, melynek során megszabadulna a méreganyagoktól. Az egészségünk és a jóllétünk lényegét tesszük tönkre. Ennek következményei sokkal súlyosabbak, mint ha elmarad a reggeli meditáció, a fogmosás, a testedzés vagy telefonálás – vagy éppen a telefonmentesség, ha ez is a reggeli rutinod része. A májunk, más szerveink, nyirokrendszerünk és véráramunk nem tudja megtisztítani vagy méregteleníteni magát a bajkeverőktől, amelyeket ki akar űzni, ha mi nem engedjük.

Ha radikális zsírokat, például szalonnát, tojást, tejet, sajtot, vajat, joghurtot, csontlevest, avokádót, csokoládét, zúzott kakaóbabot, dióféléket, magtejet, magvajat és magvakat eszel reggel – vagy akár kora vagy késő délelőtt – az éppen akkor sűríti be a véredet, amikor a szervezeted megpróbálja elvégezni a reggeli tisztulási rutinját, és ez azt jelenti, hogy a vért bepiszkolják azok a benne lebegő méreganyagok, amelyek nem tudnak kilépni a véráramból. Emellett ráadásul gyakran krónikusan dehidratáltak vagyunk. Ha az általunk fogyasztott folyadék kávé, matcha tea, fekete tea vagy energiaital, amelyek csak még jobban dehidratálnak, az tovább sűríti a vérünket.

Ha a reggeli ételeinkben vagy italainkban radikális zsírok vannak, a májunk túlhajszolja magát a fokozott epetermeléssel, hogy le tudja bontani a zsírokat. Ha előző este zsírban gazdag vacsorát ettünk, a májunk már eleve megküzdött annak feldolgozásával. Ezt ráadásnak kapta az éjszakai műszakja mellé, melynek során összegyűjti és becsomagolja a mérgeket és méreganyagokat, hogy reggel ki tudjuk üríteni azokat. Minden olyan napon, amikor zsírokat viszünk a reggelünkbe a korai étkezéseinkkel, a természetes méregtelenítési rutinja elvégzésében akadályozzuk a szervezetünket.

Ezzel szemben minden olyan reggelen, amikor a szervezetünkkel együttműködve igyekszünk a megfelelő hidratáláson és a radikális zsírok távol tartásán, a gyógyulás felé vehetjük az utunkat. Ez a Reggeli tisztítás célja.

A reggeli tisztítás

A Reggeli tisztítás lehetőséget nyújt arra, hogy megengedd a májadnak rendes rutinmunkája elvégzését. Ha ismered az Egészséges májműködés című könyvemet, megfigyelheted, hogy ez a tisztítókúra egybeesik az abban leírt Egészséges májműködés reggel programmal, csak itt most a zellerlé is szerepet kap, hogy még jobb eredményeket érhess el.

Íme, a Reggeli tisztítás irányelvei:

Mit?
  • Opcionális: Ébredéskor igyál meg ½-1 liter citromos vagy lime-os vizet. (A 23. fejezetben megtalálod a citromos vagy lime-os víz receptjét a megfelelő arányokkal. Nem kell 10 citromot facsarnod egy pohár vízbe.) Várj 15-30 percet, majd:
  • Igyál meg ½-1 liter friss zellerlevet éhgyomorra! Várj 15-30 percet, mielőtt bármi mást ennél vagy innál.
  • Ebéd előtt ne fogyassz radikális zsírokat! Ez azt jelenti, hogy délelőtt ne egyél diófélét, magot, mogyoróvajat, olajat, kókuszdiót, avokádót, zúzott kakaóbabot, csokoládét, tejet, tejszínt, joghurtot, kókuszjoghurtot, sajtot, vajat, kefirt, szalonnát, tojást, csontlevest vagy bármilyen egyéb állati fehérjét. Mindezzel várj ebédig vagy még tovább.
  • Délelőtt az aszalt gyümölcsöket és a sót is kerüld, hogy ne a tisztítókúra ellen dolgozz.
  • Emellett folyamatosan hidratálj; lehetőség szerint figyelj oda rá, hogy a délelőtt folyamán lédús, vízben gazdag gyümölcsöket egyél. Ezenfelül még igyál meg legalább ½ liter vizet vagy kókuszvizet (csak ne legyen rózsaszín vagy piros, és ne tartalmazzon természetes aromákat) délelőtt, valamikor a citromos vagy lime-os víz és a zellerlé után.
  • Ha még jobb eredményeket szeretnél elérni a Reggeli tisztítással, délelőtt – ideális esetben egész nap – kerüld az összes problémás élelmiszert a 7. fejezetből.
 

 

 

Mennyi ideig?
  • Egyhuzamban legalább két hétig kövesd a Reggeli tisztítás irányelveit.
  • De azt is megteheted, hogy életre szóló szokásként építed be a Reggeli tisztítást a napi rutinodba az olyan egyéb alapvető dolgok mellett, mint például a fogmosás.
Miért?
  • Amint a bennünk lévő bajkeverőkre figyelmeztető 3. fejezetben olvashatod, rengeteg különböző méreganyagot és kórokozót hordozunk a szervezetünkben, amelyeknek a kiürítéséhez kell a segítségünk. A Reggeli tisztítással nagyszerű proaktív és megelőző lépéseket tehetünk, hogy megvédjük magunkat az esetleg később jelentkező betegségek ellen.
  • Amellett, hogy ezzel egy kis pihenőt adunk a májunknak, a radikális zsírok hiánya az értékes glükózkészletek helyreállításában is segít, hogy az izmaink és idegeink megkaphassák az izmok erősödéséhez és az idegsejtek helyreállításához szükséges üzemanyagot.
  • A Kórokozók elleni tisztítókúrához hasonlóan itt is minden reggel szerepet kap a zellerlé, hogy nátrium klasztersókkal lássa el a sejtjeinket és szerveinket, hogy hozzá tudjanak kapcsolódni a méreganyagokhoz, mérgekhez és kórokozókhoz, és így ki tudják vezetni azokat a szervezetünkből. (Ha nem tudod beszerezni, vagy a szervezeted nem tolerálja a zellert, lapozz a személyre szabással és helyettesítésekkel foglalkozó 21. fejezethez.)

 

 

Tippek a Reggeli tisztításhoz
  • Ha éjszakai műszakban dolgozol, tehát a napjaid délután vagy este indulnak, akkor a felkelésedet követő néhány órát tekintsd a „reggelednek” és „délelőttödnek”.
  • Ahhoz, hogy ezzel a kúrával megadhasd a szervezetednek a vágyott pihenőt, a reggeleket teljesen mentessé kell tenned a radikális zsíroktól. Tehát csak semmi mogyoróvaj, vajas pirítós, kókuszolaj vagy tejsavófehérje-por a turmixba, tej, sajt, kókuszjoghurt, avokádós pirítós, semmi zúzott kakaóbab vagy csokoládé, és semmi mandulavaj vagy hasonló bevett reggeli étel.
  • Az ideális reggeli egy tál friss gyümölcs vagy gyümölcssmoothie – csak ne turmixolj bele tejsavófehérje-port, mogyoróvajat, mandulavajat vagy egyéb magvajat, kakaóport vagy zúzalékot, avokádót, joghurtot, tehéntejet, magtejet, kókusztejet, tojást vagy bármilyen egyéb radikális zsírt. Lásd a smoothie-recepteket a 23. fejezetben.
    A smoothie fókuszában a gyümölcs álljon és, ha szereted, a leveles zöldek – de vigyázz, hogy a zöldségek semmiképpen se uralkodjanak a gyümölcs felett. Ha nincs elég gyümölcs a smoothiedban, nem fog jóllakatni, és akkor könnyebben elcsábulhatsz, hogy a délelőtt során bekapj egy marék diófélét vagy fehérjeszeletet ahelyett, hogy tiszteletben tartanád a Reggeli tisztítás irányelveit.
  • A gőzölt burgonya, édesburgonya (a japán fajta is jó), jamgyökér, sütőtök, köles vagy zabkása jó választás, ha olyan főtt reggelire vágysz, amely megfelel a Reggeli tisztítás irányelveinek – de csak ha nincs benne tehéntej, magtej vagy olaj, és nem tejszínnel, vajjal vagy sajttal tálalod, és nem dobod meg egy kis mogyoró- vagy mandulavajjal, magvakkal, mogyorós müzlivel, zúzott kakaóbabbal vagy más radikális zsírforrással.
  • Rendben van, sőt, jól teszed, ha nassolsz a délelőtt folyamán, amennyiben ez elsősorban gyümölcsöt jelent, vagy, ha kiadósabb tízórai vágysz, gőzölt burgonyát, édesburgonyát (a japán édesburgonyafajtát is ideértve), jamgyökeret, sütőtököt, kölest vagy zabkását.
  • További, a Reggeli tisztításhoz illeszkedő reggeliötleteket találsz a 23. fejezet receptjei között.

 

Forrás: Tisztulj és gyógyulj

 

Ajánlott könyvek:

TISZTULJ ÉS GYÓGYULJ

SZUPERIMMUNITÁS

HOGY NE HALJ MEG