A LEGJOBBAK
A zöld levelesek mikrotápanyagokat tartalmaznak. Ez a kategória magában foglalja a sötét salátafajtákat, a kelkáposztát, a takarmánykáposztát, a rukkolát és a vízitormát.
Keresztesvirágú zöldségek
A brokkoli, a karfiol, a kelbimbó és a retek olyan bioaktív vegyületeket tartalmaznak, amelyek módosítják a hormonokat, méregtelenítek, és megakadályozzák a mérgek DNS-károsító hatását.
A bogyós gyümölcsök támogatják a szív egészségét, javítják a vér glükózszintjét, és csökkentik a gyulladást. Élvezd az összes bogyós gyümölcsöt, beleértve az áfonyát, a málnát, az epret és a szedret.
Bab
Kiadós és sokoldalú – a babok és hüvelyesek jó minőségű oldható és nem oldható rostokat, illetve ellenálló keményítőt tartalmaznak.
A csiperke, a portobello gomba, a shiitake, a kései laskagomba és a további gombafajták megvédenek a légzőszervi fertőzésektől és a mellráktól.
Hagymák
A vöröshagyma, a póréhagyma, a mogyoróhagyma és a fokhagyma rákellenes, gyulladáscsökkentő összetevőket és antioxidánsokat tartalmaznak.
A dió, pisztácia, mogyoró és mandula gazdag szterolban, sztanolban, rostokban, ásványi anyagokban és más egészségmegőrző tápanyagokban, emellett pedig véd a szív megbetegedéseivel szemben.
Magok
A magok a diófélék összes előnyét magukban hordozzák, ezenfelül pedig a legtöbbjük omega-3 zsírsavat (len, chia, kender) és rákellenes lignánokat tartalmaz (len, chia, szezám).
Magas likopintartalma miatt a paradicsom erős antioxidáns, és gyulladáscsökkentő hatással bír, ami segít a rákkal, valamint a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben.
Gránátalma és cseresznye
Ezek a gyümölcsök védelmet nyújtanak a szívbetegségekkel, a rákkal, valamint a kognitív károsodással szemben, és csökkentik az oxidatív stresszt.
A LEGROSSZABBAK
Füstölt, grillezett vagy hagyományosan tenyésztett vörös húsok
Ezek rákot elősegítő hormonokat tartalmaznak, és növelik a rákot elősegítő hormonok számát az emberi testben. A főzési folyamatban rákkeltő anyagok termelődnek, beleértve heterociklusos aminokat, policiklusos aromás szénhidrogéneket és nagy mennyiségű AGE-t (előrehaladott glikációs végtermék).
A fehér lisztből készült finomított szénhidrátok, a cukrok és olajok szorosan kapcsolódnak a depresszióhoz és a demenciához. Érdemes továbbá elkerülni a margarint és a gyorséttermi ételeket, melyek transzzsírsavat tartalmazhatnak, így növelve a szívbetegség esélyét.
Vaj
A vaj kapcsolatba hozható a magas koleszterinszinttel, a szívbetegségek okozta halálesetekkel és sajnos nagyon gyakran a rákos megbetegedésekkel is, mint például a mellrák.
Magas a fehérliszt-, az édesítő- és az olajtartalmuk – ez egy nagyon veszélyes trió –, és ráadásul megsütjük őket, ami tovább növeli a szívbetegségek és rákos megbetegedések esélyét.
Szénsavas üdítők
Az üdítőitalokban lévő foszforsav kalciumveszteséget okozhat. De a diétás üdítőkben lévő mesterséges édesítők is rossz hatással vannak szervezetünkre, mert megzavarják az íz és a táplálék közötti kapcsolat érzékelését, így még a cukormentes szénsavas üdítők is veszélyesek.
A sült ételek, mint például a sült csirke, a rakott padlizsán és a sült krumpli, akrilamidokat és más gyulladást elősegítő veszélyes összetevőket képeznek a sütési folyamat során, amelyek genetikai mutációt okozhatnak, és növelhetik a rák esélyét.
Túlsózott ételek
A felesleges nátrium szoros kapcsolatban áll a magas vérnyomással, az agyvérzéssel, a szívnagyobbodással, a szívrohammal, az autoimmun betegségekkel, a vesebetegségekkel és a gyomorrákkal.
Ezen feldolgozott húsdarabok keverékei kémiai tartósítószerekkel és mesterséges színezékekkel együtt készülnek, melyek a korai halálozás fő okai lehetnek, továbbá hozzájárulhatnak a gyermekkori rákos megbetegedésekhez, amennyiben a gyermek ilyen ételeket eszik, vagy akár a terhesség, akár a fogamzás előtt fogyasztanak ilyet a szülők.
Fehér cukor és más kalóriadús édesítőszerek
Minden kalóriatartalmú édesítő, függetlenül az alapanyagtól, súlynövekedéshez, szívbetegséghez és cukorbetegséghez vezethet. Ide tartozik a juharszirup, a méz és az agávé. A koncentrált édesítőszerek is szoros kapcsolatban vannak a rák kialakulásával.
A fagylalt, az alacsony zsírtartalmú jégkrém és a fagyasztott joghurt is nagy mennyiségben tartalmaz tejfehérjét és koncentrált édesítőszereket, melyek kapcsolatban állnak a növekedést serkentő hormonok számának emelkedésével és a rákos megbetegedésekkel.
(Forrás: www.medicalmedium.com)