Dr. Sue Varma könyve a Gyakorlati optimizmus a jóllét elérésének tudományát és gyakorlatát tárja fel. Tökéletes útmutató, amely ötvözi a leghatékonyabb gyakorlatokat és terápiákat a tudatos jelenléttel és a traumakezelési készségekkel.

 

Az élet kihívásait nem kerülhetjük el, de át tudjuk alakítani őket pozitív eredményekké!

Az optimisták – kutatások szerint – nemcsak boldogabbak és sikeresebbek, hanem fizikailag is egészségesebbek. Úgy érzed, alapvetően pesszimistának születtél? Ne csüggedj: az optimizmus tanulható! Ez a könyv nem a mágikus gondolkodásról szól! A gyakorlati optimisták leleményes, reális és átgondolt problémamegoldók, akik rendelkeznek valami ritka képességgel: olyan belső erőforrásokkal, amelyekkel képesek megbirkózni a válsághelyzetekkel, és amelyeket pozitív eszközként használhatnak a fejlődésükhöz.

 

Miben segíthet a gyakorlati optimizmus?

Elgondolkodtál-e már valaha az alábbiakon?

  • Tehetnék-e bármit egy kicsit másképpen, hogy boldogabb legyek?
  • Mik a céljaim, és hogyan érhetném el őket? Mitől lehetnék igazán és valóban elégedett?
  • Egyes napokon úgy érzem, csak teszem az egyik dolgot a másik után.
  • Egyik krízis ér a másik után. Hogy maradhatok így egyensúlyban?
  • Változás történik az életemben (új iskola/munkahely vár, szülővé válok, egyedülállóvá lettem, komoly párkapcsolatom lett, kirepültek a gyerekek, gondoznom kell valakit), és ennek súlya maga alá temet. Muszáj fejlesztenem a megküzdési képességeimet.
  • Szeretnék tenni valamit a világban uralkodó igazságtalanság és szenvedés felszámolására, de nehéz megtartanom a lendületemet, vagy egyáltalán eldöntenem, hol is kezdjem.

 

Ha bármelyik fenti állítás igaz rád, engedd, hogy a gyakorlati optimizmus segítsen!

 

Mi a gyakorlati optimizmus?

A gyakorlati optimizmus (practical optimism, azaz PO) alapelvei jóval többet nyújtanak annál, mint hogy támogatnak a stressz csökkentésében vagy megszüntetésében. Ezek együtt segítenek elérni a PO végső célját: kialakítani egy biztos, józan önértékelést, amelynek jóvoltából jobban bízunk majd önmagunkban és a képességeinkben, így könnyebben kibontakoztathatjuk velünk született erősségeinket, illetve értelemmel, célokkal, kapcsolatokkal és örömmel teli életet teremthetünk.

A gyakorlati optimizmus egyedi szemléletmód, avagy készségek tárháza, amely olyan bizonyítottan működő eszközökkel és technikákkal vértez fel, amelyek segítenek gyorsabban elérni a szakmai, anyagi, testi, személyes és kapcsolati céljainkat, illetve fenntartani a jövőbeli céljainkkal kapcsolatos motivációnkat, akárhol járjunk is épp életünk útján.

A gyakorlati optimizmus két olyan fogalom egyesítéséből nyeri az erejét, amelyet sokan ellentétpárként értékelnének. Az optimizmus egy olyan szemléletmód kialakítására utal, amely a magunkban és másokban rejlő határtalan pozitív lehetőségekbe vetett hitben gyökeredzik. A gyakorlati pedig azon alapvető viselkedésminták alkalmazására utal, amelyek jóvoltából hozzáférhetünk a legésszerűbb és legjózanabb cselekvési formákhoz az összes lehetséges közül.

Továbbá arra is utal, hogy a gyakorlati optimizmus gyakorolható – igen, az optimizmus tanulható és alkalmazható –, e tekintetben nem különbözik semmit mástól, amit megtanulhatunk és gyakorolhatunk, hogy egyre jobbá váljunk benne, legyen az hangszer, szakmai készség, idegen nyelv vagy sportág. A gyakorlati optimizmus konkrét, és idővel az életünk egyre természetesebb részévé válik.

 

Gyakorlati optimizmus

 

A gyakorlati optimizmus 8 pillére:

1. pillér – Célok.

Felvillanyozó és ösztönző, valódi célok megfogalmazása, és az azok elérésére irányuló erőfeszítés.

2. pillér – Érzelmek feldolgozása.

Érzelmi bölcsességünk és éberségünk elmélyítése.

3. pillér – Problémamegoldás.

A megérzések, a logika és az érzelmi szabályozás egyesítésével a problémamegoldás mesterévé válás.

4. pillér – Büszkeség.

A negatív gondolatok és viselkedésmódok leküzdése, illetve stabil önértékelés kialakítása az önegyüttérzés segítségével.

5. pillér – Szakértelem.

A képességeinkbe vetett hit, és azok fejlesztése.

6. pillér – Jelenlét.

A mentális zűrzavar felszámolása, az aggodalmaskodás leküzdése és az időnk visszaszerzése.

7. pillér – Emberek.

Kapcsolat kialakítása önmagunkkal és másokkal a magány enyhítése, illetve a valahova tartozás és a kapcsolódás erősítése érdekében.

8. pillér – Egészséges szokások kialakítása.

A gyakorlati optimizmus és más tudományosan alátámasztott technikák alkalmazása az új szokások kialakítása és fenntartása érdekében.

 

A gyakorlati optimizmus alapelvei sokévnyi tudományos kutatáson alapulnak, és számos területet felölelnek a depresszió és a szorongás kezelésétől kezdve a traumakezelésen át a mindennapi stresszel és kihívásokkal való megküzdésig. Ez a multidiszciplináris megközelítés ötvözi a leghatékonyabb gyakorlatokat és a bizonyítottan működő terápiákat a tudatos jelenléttel, a traumakezelési készségekkel, a gyakorlatokkal, és hozzáférhető modellt biztosít az optimális élethez. A fentiek együtt egy olyan szemléletmódot alkotnak, amelynek gyakorlásával bölcsen élhetünk, és stabilan hajózhatunk viharos vizeken is.

A fenti pillérek nyolclépéses akciótervként is működhetnek – amelynek első lépéseként célt, jövőképet vagy elképzelést tűzünk magunk elé (Cél), végül pedig megvalósítjuk azt (Egészséges szokások kialakítása), és megküzdünk az útközben megjelenő akadályokkal az érzelmi feldolgozástól kezdve a problémamegoldásig; a szakértelem megszerzésétől a kapcsolatok kialakításáig olyan emberekkel, akik megértenek és támogatnak. Akár szakmát szeretnénk váltani, akár visszaülnénk az iskolapadba, akár családot alapítanánk, javítanánk az egészségi állapotunkon, vagy bármilyen fontos életcélt követnénk, a gyakorlati optimizmus segít abban, hogy felállítsunk egy jövőképet, elkötelezettséggel és kitartással álljunk hozzá, támogatást szerezzünk, akciótervet dolgozzunk ki, majd ezt automatizáljuk, és rendületlenül kövessük az akadályok ellenére is.

 

Gyakorlati optimizmus

 

Mikor lehet a hasznodra?

 Ki-ki élete más-más szakaszában és más-más okokból fordul a gyakorlati optimizmushoz. A saját tempónkra és szükségleteinkre szabhatjuk azt, akár nehéz időszakon megyünk keresztül, és nehezen birkózunk meg az érzéseinkkel, akár hatékonyabb megközelítésekre lenne szükségünk a kapcsolatainkban vagy a munkánkban, akár alapvető életbéli változásokra készülünk, akár jobban szeretnénk élvezni az életünket, akár pedig legjobb önmagunkká szeretnénk válni, és a világnak is a legjobbat szeretnénk adni. A nyolc pillérbe foglalt technikák jellemformáló hatásúak lehetnek azok számára, akiket languishing gyötör – nincs semmilyen meghatározott mentális zavaruk, de elégedetlenek az életük alakulásával.

Gondoljunk a gyakorlati optimizmusra úgy, mint az öngondoskodás alapvető formájára, amely segít valós időben kezelnünk a problémáinkat, így azok nem válnak kezelhetetlen, krónikus stresszfaktorokká.

 

Forrás: Gyakorlati optimizmus

GYAKORLATI OPTIMIZMUS

Gyakorlati optimizmus

POZITÍV PSZICHOLÓGIA

Pozitív pszichológia

SIKER ÉS BELSŐ BÉKE

Siker és belső béke